Научниците откриваат микропластични честички во белите дробови на речиси секој пациент – последица од носење маска?

Микропластиката е пронајдена длабоко во долните бели дробови на живите човечки суштества кај речиси секоја личност земена како примерок во една неодамнешна студија во ОК.

 

Студијата откри микропластични честички – присутни во многу маски кои се носат за време на пандемијата COVID-19 – во ткивото на белите дробови на 11 од 13 пациенти кои биле оперирани.

Полипропилен (PP) и полиетилен терефталат (ПЕТ) беа најзастапените супстанции присутни во белите дробови.

Пластичната прашина и микроскопските остатоци се состојат од истата пластика што се користи за правење на сеприсутните хируршки маски што ги носат стотици милиони луѓе ширум светот откако владите го наредија тоа во обид да го запрат ширењето на СОВИД-19.

 

Микропластиката, исто така, за прв пат беше откриена во човечката крв во март, што покажува дека честичките можат да патуваат низ човечкото тело и можат да се вградат во органите. Допрва треба да се утврди влијанието врз здравјето.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа