Лавров: „Започна нова фаза од операцијата во Украина“ Еве каде планираме да нападнеме

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров објави дека започна нова фаза од руската воена операција во Украина.

Лавров рече дека е започната нова фаза, но дека руските целни трупи ќе имаат само украинска воена инфраструктура.

Тој рече дека целта не е да се изврши притисок врз промената на режимот во Киев.

„Не планираме промена на режимот во Киев“, изјави Лавров за странските медиуми.

„Ние постојано зборуваме за тоа, сакаме Украинците сами да одлучат како сакаат да живеат.

Тој повтори дека Русија нема друг избор освен да ја започне операцијата и дека украинските војници планираат напад на Донбас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа