Захарова ги предупреди Шведска и Финска за последиците од нивното можно членство во НАТО! Ќе зажалите ако влезите во НАТО

102

Русија ги предупреди Шведска и Финска за последиците од нивното можно членство во НАТО, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

 

„Под покровителство на САД, Брисел веќе некое време ги вовлекува Шведска и Финска во своите структури под маската на вежби или тренинзи“, рече Захарова во интервју за ТВ каналот „Русија-24“.

Портпаролката на руското министерство рече дека тие „ги испратиле сите предупредувања, и јавно и преку билатерални канали“.

Таа нагласи дека овие две земји биле информирани и информирани за се, како и дека знаат до што ќе доведе нивниот влез во Алијансата.

 

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев на 14 април изјави дека Русија ќе ја зголеми безбедноста долж нејзините западни граници доколку Шведска и Финска се приклучат на НАТО и дека, како што рече, повеќе не може да зборува за ненуклеарниот статус на Балтикот .

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog