РУСКА ОФЕНЗИВА НА ДОНБАС: Дали навистина започна најголемата битка по Втората светска војна?

Нападот започна со артилериски и ракетни напади

Точно во 22:00 часот по средноевропско време започна тежок артилериски оган од артилериски пушки, повеќецевни ракетни фрлачи, крстосувачки и балистички ракети кои ги погодија градовите во источна Украина Харков, Славјанск, Краматорск во регионот Донбас и Николаев на јужната стратешка рута. Понеделник навечер.Руска офанзива.

Некои медиуми ја нарекуваат најголемата операција по Втората светска војна во Европа , во однос на бројот на ангажирани сили и борбена опрема, чија цел е да опколат повеќе од 30.000 украински војници во „џебот на Донбас“ , што е помалку од половина од ангажираните сили во источна Украина.Од друга страна, според некои проценки, околу 70.000 борци на ДНР, ЛНР, руската армија, Националната гарда на Русија од Чеченија, Ингушетија, но и единици од Јужна Осетија, како и припадници на воздухопловните единици, кои беа префрлени од околината на Киев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа