Поранешен функционер на Кремљ е пронајден мртов заедно со бремената сопруга и 13-годишната ќерка!

26-годишна ќерка, поранешен функционер на Кремљ и потпретседател на Гаспромбанк, е пронајдена мртва во луксузен семеен стан вреден два милиони фунти во Москва.

 

Покрај телата на мултимилионерот Владислав Авајев (51), имаше и телата на неговата наводно бремена сопруга Јелена (47) и помладата ќерка Марија (13). Телата, сите со рани од куршуми, ги пронашла постарата ќерка Анастасија, која влегла во станот кога не можела да стапи во контакт со семејството, објави „Дејли мејл“.

Инспекторите соопштија дека ги имаат предвид сите можни причини за масакрот на 14-тиот кат на зграда во Москва, кој бил извршен „со пиштолот на Авај“, и дека ги испитуваат сите врски со неговата работа и приватен живот.

Според извештаите, Анастасија во полиција рекла дека пиштолот бил во раката на нејзиниот татко кога го пронашла неговото тело.

Банката беше дел од шемата „гас за перење“.

Аваев претходно работеше како извршен директор на Газпромбанк, клучен дел од шемата за „гас за перење“ на рускиот претседател Владимир Путин, за да возврати на санкциите на Западот. Тој ја напушти банката како потпретседател, но не се знае дали одржувал контакт со неа.

Тој претходно беше заменик-шеф на „големиот оддел“ во администрацијата на Путин во Кремљ. Своето богатство го стекнал преку својата градежна компанија.

 

Афера, бременост и љубомора?

Една од теориите е дека имало љубомора откако било откриено дека Јелена била во петтиот месец од бременоста со возачот на нејзиниот сопруг, пренесува „Дејли мејл“, посочувајќи дека информациите за нејзината бременост се контрадикторни. Други истакнуваат дека богатиот поранешен банкар открил дека неговата сопруга има афера и дека возачот дал отказ.

Има и тврдења дека парот бил вмешан во судски спор од финансиска природа. Но, истражни извори велат дека истражуваат низ траги.

Во луксузниот стан на Аваев биле пронајдени вкупно 13 парчиња оружје, заклучени одвнатре, рече Анастасија.

– Слушнав три истрели и крик. Жената врескаше. Потоа биле испукани уште два истрели. Никој веќе не врескаше – рекла сосетката Кристина.

-Погледнав низ прозорецот, мислев дека е огномет. Испадна дека не е, мајка ми ми рече дека мора да бидат снимки. –

-Можеби поради санкциите – сите се депресивни, некои се свртуваат кон екстремни мерки – рекол соседот, додавајќи дека санкциите погодиле многу компании и дека можеби го фрлиле Аваев во долгови, па решил да се самоубие.

Друг сосед рече дека Аваев бил „паметен човек, речиси шеф на Газпромбанк“.

– Го видов, не личеше на манијак. Тој беше научен. Немаше причина за тоа. Тој беше богат и паметен. Нема шанси таков човек да убие. Можеби Аваев и неговото семејство биле убиени – рече таа .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа