Кадиров: Денеска ќе го окупираме Азовстал

Лидерот на руската република Чеченија Рамзан Кадиров тврди дека руските сили денеска целосно ќе ја преземат фабриката за челик Азовстал.

 

Тоа е упориште на украинските бранители во опколеното пристаниште Мариупол.

„Денес, со помош на Семоќниот, целосно ќе го преземеме Азовстал“, рече Кадиров во аудио пораката на неговиот канал Телеграм, пренесува Ројтерс.

Русија претходно ги повика украинските сили и странските борци кои се кријат во фабриката Азовстал да го положат оружјето до пладне по московско време, доколку сакаат да живеат, наведува британската агенција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа