ИСИС ги повикува своите членови да нападнат Европа и Израел додека западот е преокупиран со ситуацијата во Украина

Терористичката група Исламска држава (ИД, поранешна ИСИС / ИСИЛ) ги повика своите членови и поддржувачи да водат џихад против Европа и Израел додека Западот е вознемирен од ситуацијата во Украина, се вели во онлајн пораката цитирана од Тајмс во понеделникот.

 

Џихадистите треба да удрат бидејќи оние што групата ги смета за „крстоносци“ се борат меѓу себе, рече новиот портпарол на ИД Омар ал-Мухаџир во пораката објавена по повод исламскиот свет месец Рамазан.

Портпаролот на терористичката група им порача на следбениците да земат оружје, повикувајќи на кампања на одмазда за смртта на водачот Абу Ибрахим ал-Хашими ал Курајши – иако тој, наводно, бил убиен на почетокот на оваа година во американски напад, а не од Европејци или Израелците.

Убиениот шеф на ИСИС, кој самиот го замени основачот и колега Абу Бакр ал-Багдади, е заменет со Абу Хасан ал Хашими ал Кураши, за кој се вели дека неговиот претходник го избрал да стане следниот водач на групата.

Додека Западна Европа е преокупирана со украинскиот конфликт – а исто така и со енергетската криза – Израел во голема мера остана надвор од конфликтот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа