Путин: Си дадовте автогол сите западни земји

Рускиот претседател Владимир Путин сугерираше дека западните земји дале автогол со воведување санкции кон Русија.

Тој рече дека тоа довело до „влошување на економијата на Западот“. Зборувајќи за состојбата на домашната економија на Русија, Путин рече дека инфлацијата се стабилизира и дека побарувачката на мало во земјата се нормализира, пренесе Ројтерс.

Западните земји воведоа тешки санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Претходно Путин преку видео врска им порача на високи владини претставници дека Русија треба да го искористи својот буџет за поддршка на економијата и ликвидноста.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа