Кина ја предупредува Русија на опасна замка што и ја подготвиле САД

САД ја користат Украина во конфронтацијата со Русија, а испораката на оружје за Киев е уште еден начин за влошување на кризата. Ова го изјави кинескиот воен експерт Сонг Жонгпинг за Global Times.

Тој предупредува дека „непромислените испораки на американско оружје за Украина не придонесуваат за мирно решение и само го продолжуваат овој конфликт“. „САД и НАТО сакаат да ја фатат Русија во долго крвопролевање.

Експертот смета дека Украина всушност станала „американска марионета“. Надувувањето на земјата со оружје и муниција „создава лош преседан, туркајќи ја украинската криза до непредвидливи последици“.

Да потсетиме, оваа недела, претседателот Џо Бајден објави дека САД ќе ѝ дадат на Украина нов пакет воена помош во вредност од 800 милиони долари, кој вклучува артилерија, оклопни транспортери и хеликоптери.

Webtribune.rs

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа