Започнува истрагата за работата на американските биолошки лаборатории во Украина – Следува сослушување на сведоци

Собраниската комисија за истражување на работата на американските биолошки лаборатории во Украина иницираше подготовка на досиеја, како и испитување на сведоци, изјави копретседателот на комисијата, потпретседателката на Државната дума на Русија Ирина Јарова.

 

„Започнавме со доследно испитување на сведоците, за кои денеска може да се каже дека веќе дадоа многу важни информации. „Тие несомнено ќе бидат прикачени на досието и ќе ни овозможат да изградиме синџир на соработка меѓу Соединетите Американски Држави во Украина за отворање биолошки лаборатории потенцијално направени за истражување на биолошкото оружје и спроведување соодветни експерименти“, рече Јарова.

Според соопштението, во досието веќе се приложени првите документирани резултати од работата.

Копретседателот на комисијата додаде дека работната група за безбедност испитувала сведоци поради биолошки тероризам врз деца во Луганската Народна Република, за што претходно беше пријавена комисијата.

 

„Можеме со целосна доверба да констатираме дека е откриено спроведувањето на биолошки тероризам врз децата на територијата на Народна Република Кина“, заклучи таа.

Претходно Јарова изјави дека парламентарната комисија за истражување на работата на американските биолошки лаборатории во Украина ја разгледува можноста да ги повика сведочењата на заменик-државниот секретар на САД за политички прашања Викторија Нуланд и синот на американскиот претседател Хантер Бајден.

Да потсетиме, Министерството за одбрана на Русија претходно откри дека САД потрошиле повеќе од 200 милиони долари за работа на биолошки лаборатории во Украина, кои учествувале во американската воено-биолошка програма и се справувале, меѓу другото, со чумата. и антракс. На територијата на Украина е формирана мрежа од повеќе од 30 биолошки лаборатории, кои работеле во интерес на Пентагон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа