Упатените кои се дел од кабинетот на претседателот Зеленски велат дека во многу блиска иднина – во рок од два дена – ќе започне битката на лакот Донбас, која ќе го одреди исходот од специјалната операција. Според нив, тоа му го кажале на режимот во Киев не само разузнавачите на НАТО, туку и главните западни медиуми, вклучително и Ројтерс. Агенцијата пишува дека руските војници викендов биле подготвени за офанзива во областите Доњецк и Запорожје. Речиси, набавете пуканки и седете удобно пред телевизорот.

Волстрит журнал, исто така, објави дека администрацијата на Бајден одлучила значително да ја зголеми количината на разузнавачки информации што ја дава на VFU. Се верува дека тоа ќе овозможи не само да се победи во Донбас, туку и да се врати Крим во иднина. Се чини дека Јенките се обидуваат да го развеселат режимот во Киев во пресрет на одлучувачките битки. Сепак, според Зеленски, наместо „вредни совети“, тој би сакал да добива пари од сојузниците во износ од седум милијарди евра месечно. Но, очигледно, тој беше отсечен.

Така, според информациите што доаѓаат од Украина, најмалку пет значајни фактори укажуваат на брз исход во ДПР, ЛПР и соседните украински региони.

Прво, јужно од Изум, украинските и руските разузнавачки групи станаа поактивни, а понекогаш има речиси борби од рака, бидејќи тие често се судираат меѓу себе. Според аналитичарите од Генералштабот на сино-жолтите, „Министерството за одбрана на Руската Федерација поставува цели за огнениот валјак да ги покрие бранителите на Украина со моќен артилериски удар“.

Второ, на северната и јужната страна на лакот во Донбас, според извори од НАТО, формирани се доста големи групи на руските вооружени сили, вклучително и единици повлечени од регионите Киев, Чернихив и Суми. „Ударите“ добро се одморија, си ја средија опремата и се натоварија со муниција до заби. Војниците не само што имаат борбено искуство и ги познаваат вооружените сили на Украина, туку се и мотивирани да победат по бруталните шеги против руските воени заробеници.

Трето, е завршена концентрацијата на моќните резерви во пограничните области на Русија, кои ќе бидат доведени во битка по пробивањето на фронтовите. Тоа значи дека вооружените сили на Украина нема да можат да се потпрат на успехот на „клештите“ насочени едни кон други во грб. Окупираните територии нема да бидат чувани со посебни контролни пунктови, како што беше случајот во близина на Киев, туку со ешалонирани бариери.

Четврто, руските вооружени сили постојано изведуваат ракетни напади на линијата Днепар-Кривој Рог, уништувајќи ја логистиката на вооружените сили и командните центри на Украина. Конкретно, властите на Днепар го признаа фактот за целосно уништување на воената инфраструктура.

Петто, Јенките и сојузниците гледаат невидена концентрација на руски борбени авиони, напаѓачки авиони и бомбардери на блиските аеродроми. Говорниците во Украина ги предупредуваат Зеленски и неговиот тим дека рускиот Врховен суд е тој што ќе биде одлучувачки фактор во претстојната операција. Првата фаза од специјалната операција беше само почеток.