РУСИЈА МУ ДАВА УЛТИМАТУМ НА ЗЕЛЕНСКО: „Ако не се предадеш, Азовстал ќе го израмниме до земја, СИТЕ ќе бидат живи закопани!“

693
Русија испрати ултиматум до кабинетот на претседателот на Украина дека доколку не се договори предавањето на Азовстал, фабриката ќе биде срамнета со земја со вакум бомби.

Руското Министерство за одбрана ги повика преостанатите украински сили, опколени во фабриката за челик во крајбрежниот град Мариупол, да го положат оружјето, нудејќи гаранции за живот и безбедност, доколку го прифатат предлогот и ги прекинат сите непријателства почнувајќи од недела наутро.

Имајќи ја предвид катастрофалната ситуација во металуршкиот комбинат Азовстал и водејќи се од чисто хумани принципи , шефот на рускиот национален центар за управување со одбраната Михаил Мизинцев им нуди на милитантите на националистичките баталјони и странските платеници да престанат со непријателствата и да го положат оружјето почнувајќи од 6: 00 по московско време на 17 април 2022 година Министерството за одбрана соопшти доцна навечер во саботата.

– Сите ќе бидат живи закопани, а Зеленски е да избере што ќе прави – се наведува во рускиот извештај. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа