Русите ја испратија последната понуда до Украина! Остануваат само уште неколку часа за да се предадат украинските сили во Мариупол!

Русите ја испратија последната понуда до Украина и силите на таа земја и им понудија да се предадат и на тој начин да ги спасат животите на опколените сили во Мариупол.

Руското Министерство за одбрана постави ултиматум до украинските сили кои се уште се борат во опколениот пристанишен град Мариупол на југот на Украина, да го положат оружјето во недела, пренесе агенцијата ТАСС, пренесува Ројтерс.

 

Русија најави дека ќе ги гарантира животите на украинските војници во Мариупол кои ќе се предадат во наредните часови.

Почнувајќи од околу 6 часот по московско време до 13 часот, руските сили рекоа дека ќе им дозволат на војниците да го напуштат упориштето на челик Азовстал, под услов да остават оружје и муниција.

Оние кои ќе го направат тоа ќе бидат третирани во согласност со Женевската конвенција во однос на воените затвореници и нивните животи ќе бидат поштедени, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

ТАСС го цитира генерал-полковникот Михаил Мизинцев, директор на рускиот национален центар за управување со одбраната, кој вели дека ситуацијата во Азовстал е „катастрофална“.

„Со оглед на катастрофалната ситуација во фабриката Азовстал и чисто хуманитарните принципи, руските вооружени сили им нудат на милитантите и странските платеници да ги запрат непријателските акции и да го положат оружјето“, рече Мизинцев, пренесува ТАСС.

Според соопштението, во изминатите 24 часа е забележан голем пораст на прислушуваните радио комуникации, со кои милитантите бараат дозвола од украинските власти да се предадат и да го положат оружјето бидејќи се наоѓаат во безизлезна ситуација, без храна и вода, но властите им забрануваат. , пренесува ТАСС.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа