ПОГЛЕДНЕТЕ! Сведоштво на британски платеник од Мариупол: Украинците се криминалци, меѓу платениците има и многу Хрвати

Ситуацијата во украинскиот пристанишен град Мариупол е „катастрофална“ и тоа е главно виновно на украинските сили, изјави британскиот државјанин идентификуван како Ејден Аслин, кој се борел во градот во единицата на странски платеници, рамо до рамо со Украинците. неонацисти, во видео на кое г дојде РТ.

 

Британецот им се предаде на руските сили заедно со украинските маринци претходно оваа недела.

Аслин рече дека кога се приклучил на украинската армија во 2018 година, верувал дека е на „добрата страна“. Тој објасни дека ситуацијата во Мариупол „му ги отворила очите“, тврдејќи дека се обидел да ги убеди своите команданти да го напуштат градот, но тие решиле да останат, не само затоа што Киев наводно сакал да останат.

„Ситуацијата во Мариупол е катастрофална. Можевме да избегнеме повлекување, но тие решија да останат. Зеленски одигра голема улога [во оваа одлука]. Можеше да им каже да си одат, но тие останаа. Не го сакав ова, сакав да заминам затоа што не ни треба војна“, можете да го видите како зборува Аслин на видеото.

Она што го виде во градот за време на неколкунеделните тешки борби влијаеше и на неговите ставови за украинската армија. „Тоа беше како да ја гледам реалноста за прв пат“, рече Аслин, додавајќи дека бил сведок на „недостаток на грижа за цивилите“ од страна на украинската војска.

Тој откри и дека меѓу платениците се Мароканци, Хрвати и други британски војници.

„Тие [украинските војници] ограбија супермаркети кога на цивилите им требаше храна за да преживеат во опколениот град; тие [армијата] земаа храна од супермаркетот. Тие ги спречија цивилите [да] излегуваат по вода. Тие ги спречија цивилите да земат вода од ограбен супермаркет“.

„Тие се криминалци“, додаде тој, мислејќи на украинските војници, на прашањето дека украинската армија наводно убива цивили во градот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа