НОВА КАРТА! ИАКО МАРЈУПОЉ ГУБИ, КИЕВ ЗАПОЧНА БЕСЕН КОНТНАПАД: Украинската војска напредува од два правца! (ФОТО/МАПА)

Руските сили веќе подолго време подготвуваат општ напад на овие области

Министерството за одбрана на Русија во неколку наврати ги повика преостанатите украински војници во Мариупол да се предадат и на тој начин да им ги спасат животите и безбедно да се вратат кај своите семејства. Руската армија им дала цврсти гаранции на сите кои ќе го положат оружјето дека ќе бидат вратени дома, но украинските бранители на Мариупол одбија.

Борците на „Азов“ остануваат зацврстени во индустриската зона Азовтаља во Мариупол и не прифаќаат предавање како опција. Тие добија можност да го извршат чинот на предавање на руските војници до 14 часот во неделата, но тие одбија.

Според рускиот генерал и портпарол на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков, околу 400 странски борци биле блокирани во поранешната металуршка фабрика Азовстал заедно со украинските сили, од кои повеќето европски државјани и Канаѓани.

Мариупол, Украина

Мариупол, Украина
Фото: liveuamap.com/Printscreen

Од друга страна, Киев наводно ја забранил опцијата за предавање на украинските војници во Мариупол, а дури имало информации дека ќе биде пукано врз оние кои ќе посегнат по таа опција.

Во меѓувреме, руски авиони, вклучувајќи ги и стратешките бомбардери Ту-22М3, беа забележани како ја преземаат областа над Азовстал во Мариупол, откако ултиматумот за предавање истече пред 14 часот.

Да потсетиме, Тупољев Ту-22М е стратешки суперсоничен бомбардер со променлива геометрија на крилата конструиран во Советскиот Сојуз. Тој во моментов е во руските и индиските воздушни сили и се покажа како многу опасно оружје против радикалните групи во Сирија.

Руската армија

Руската армија
Фото: Profimedia

Новата мапа, која беше ажурирана во текот на денот, покажува колкава територија контролираат припадниците на „Азов“ и другите украински сили опколени во Мариупол, каде што може да се види дека контролираат само делови од индустриската зона долж брегот на Азовското Море и пристаништето Мариупол.

Украинска контраофанзива кај Лисичанск

Украинска контраофанзива кај Лисичанск
Фото: liveuamap.com/Printscreen

Од друга страна, украинските сили на истокот на земјата започнаа две контраофанзиви против руските воени позиции од Харков, Лисичанск, Северодонецк, Боривск, Славјанск и Краматорск, обидувајќи се да ги спречат и изненадат руските војници кои во голема мера беа прегрупирани и распоредени на тие линии на фронтот..

Според пишувањата на медиумите, руските сили планирале од утре да извршат генерален напад на горенаведените правци, а некои извори велат дека контраофанзивата на украинските сили започнала утре. На таа линија на фронтот моментално се водат големи битки.

Украинска контраофанзива кај Харков

Украинска контраофанзива кај Харков
Фото: liveuamap.com/Printscreen

Западните медиуми претходно објавија дека руските трупи кои претходно беа повлечени од северна Украина (Киев, Чернигив и Чернобил) се оние кои сега се подготвени да ги нападнат Харков, Лисичанск, Славјанск и Краматорск на предните позиции и многу е веројатно дека ќе се обидат да ги отсечат најголемиот дел од украинските сили се стационирани во близина на тие градови од остатокот на Украина и целосно ги опколуваат.

Азов

Азов
Фото: Profimedia

Тоа би значело онеспособување на речиси две третини од украинската армија, која не мора нужно да биде уништена, но нејзиното опкружување би било катастрофа за украинската војска, слабеење на моралот и можеби принудување на Киев да ги прифати руските услови за предавање. Откажување од западната сфера на влијание и воено и политички.

Азов

Азов
Фото: Profimedia

На ажурираната карта на Украина разурната од војна, која вообичаено ја ажурираат Украинците, можете да видите како тие самите сфатија дека загубата на Мариупол е прашање на денови, а можеби и часови, бидејќи картата до вчера покажуваше сосема поинаква ситуација. според кој поголемиот дел од градот во рацете на украинските бранители.

Чеченците

Чеченците
Фото: Profimedia

Сепак, тие дефинитивно разбраа дека работата е завршена и дека руските сили заедно со чеченските единици и силите на ДНР ја контролираа целата урбана област на пристанишниот град и дека ова е последната фаза од битката кога ќе падне упориштето Азов во Азовстал. во нивните раце.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа