Нема да успее планот на Америка да води голема војна на европско тло? ДОГОВОР СО РУСИЈА ВО ДВА ДОКУМЕНТА Зеленски: Британија, САД, Италија и Турција се подготвени да дадат гаранции за Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, додаде дека се уште не добил гаранции од други земји.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски оцени дека договорите меѓу Украина и Русија може да се состојат од два документа, од кои едниот ќе се однесува на безбедносните гаранции за Украина, а другиот на нејзините директни односи со Руската Федерација.

Тој за украинските медиуми изјави дека Обединетото Кралство, САД, Италија и Турција се подготвени денеска да дадат безбедносни гаранции за Украина.

– Мислам дека ќе биде одвоена од ЕУ. Посебно разговарав со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, особено со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Франција, Германија – изјави тој.

Зеленски додаде дека се уште не добил гаранции од други земји, пренесува Тасс.

На 24 февруари, рускиот претседател Владимир Путин објави почеток на специјална воена операција како одговор на апелот на раководството на Донбас за помош. Тој посочи дека планот на Москва не е окупација на украинска територија, туку демилитаризација и денационализација на земјата. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа