„ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРИФАТИ УЛТИМАТУМОТ! Ќе го положиме оружјето и ќе се предадеме“ најави Зеленски – ситуацијата во Мариупол е повеќе од тешка

Според него, единствена шанса да си го спасат животот е доброволно да го положат оружјето и да се предадат.

Ситуацијата во Мариупол е многу тешка, изјави денеска претседателот на Украина Володимир Зеленски.

– Нашите војници се блокирани, повредените се блокирани. Хуманитарната криза е … Сепак, момчињата се бранат – изјави Зеленски за порталот „Украинска правда“, пренесе Ројтерс.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, претходно денеска изјави за новинарите дека целата урбана област на Мариупол е исчистена од милитанти, пренесе новинската агенција РИА Новости.

– Целото урбано подрачје на Мариупол беше целосно исчистено од милитантите на нацистичката формација Азов, странски платеници и украински војници. Остатоците од украинската групација во моментов се целосно блокирани на територијата на металуршкиот комбинат Азовстал – рече Конашенков.

Според него, единствена шанса да си го спасат животот е доброволно да го положат оружјето и да се предадат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа