БАЈДЕН ПОДГОТВУВА НОВА ФАЗА НА ВОЈНАТА? Америка ја вооружува Украина со силна опрема, испратија оружје од 800 МИЛИОНИ Ќе загинат илјадници украинци

Во однос на претходните пакети воена помош, евидентно е дека станува збор за пософистицирана опрема и потешко оружје.

Американската влада испрати воена опрема до украинските вооружени сили, која не сакаше да им ја достави само пред неколку недели, бидејќи стравуваше од ескалација на конфликтот , пишува Си-Ен-Ен.

Станува збор за оружје во вредност од околу 800 милиони долари, а на списокот не е само оружјето што го побара украинската страна, туку и опремата потребна за новата фаза од војната .

Фокусот на војната сега е префрлен на југоисточниот дел на Украина, веднаш до границата со Русија, каде што преовладува рамен терен, кој е во рацете на руската армија.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден објави дека новиот пакет вклучува 11 хеликоптери Ми-17, кои првично беа наменети за Авганистан, хаубици од 18.155 милиметри и повеќе од 300 дронови Swichblade. Има и радарски систем способен да го следи дојдовниот оган и да лоцира од каде доаѓа.

Смени тактика

Во однос на претходните пакети воена помош, евидентно е дека станува збор за пософистицирана опрема и потешко оружје. Извор со кој разговараше Си-Ен-Ен посочува дека Америка ја променила својата стратегија, приспособувајќи се на променетата тактика на Русија.

Пакетот беше дефиниран откако Марк Мајли, шеф на американскиот заеднички штаб и Џејк Саливан, советник за национална безбедност, разговараа со своите колеги во Украина повеќе од два часа. Истите разговори се воделе повеќе пати меѓу министерствата за одбрана.

Оружјето што пристигнува во Украина дава увид во тоа што се очекува да продолжи во борбите . Борбите се движат од урбаните центри и пошумените области кон отворениот терен на Донбас. Бидејќи се работи за погранична област, руската страна повеќе нема да има проблем со испораките, испораката и комуникациите.

„Очекуваме Русите да се борат таму со тенкови и артилерија со долг дострел за да ги постигнат своите цели“, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа