Москва спрема санкции за Македонија: Ќе забрани влез на Таче Пендаровски и Османи во Русија

Северна Македонија најави протерување на уште шест руски дипломати, пренесе ТАСС.

Северна Македонија најави признавање на уште шест руски дипломати како нелични, јави ТАСС, повикувајќи се на Министерството за надворешни работи на земјата.

 

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова веќе ја коментираше одлуката, велејќи дека Москва ќе се одмазди за „непријателските дејствија“.

Уште кон крајот на март, властите во земјата најавија протерување на петмина руски дипломати.

Русија вети дека ќе преземе слични чекори како одговор на „непријателските акции“ на западните земји. Според портпаролот на претседателот Дмитриј Песков, протерувањето на дипломатите ги стеснува можностите за невидена комуникација во услови на руска специјална операција во Украина.

Десетици руски дипломати се протерани од европските земји, како причина за шпионажа или реакција на непријателствата во Украина.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа