CNBC: Европа е преплашена од Путин да го исклучи гасот

Европската централна банка се соочува со единствена ситуација, пренесува CNBC. Треба да ја ограничи рекордната инфлација без да го забави и онака слабиот економски раст, на кој му се закануваат нови шокови во вид на намалени испораки на руски гас поради санкциите. Германија ги проценува загубите на стотици милијарди евра.

Клучните точки

– Во заедничката економска перспектива објавена во средата, најголемите германски економски институции ги намалија проценките за БДП, бидејќи операцијата во Украина го забавува економското закрепнување од пандемијата.

 

– Институтот Рајна-Вестфалија во Есен, Германскиот институт за економски истражувања во Берлин, Минхенскиот институт за економски истражувања, Институтот за светска економија во Кил и Институтот за економски истражувања во Хале предвидуваат раст на германскиот БДП од 2,7% до 2022 година, а за 2023 година на 3,1%.

„Доколку се прекине снабдувањето со гас, германската економија ќе влезе во длабока рецесија“, вели Стефан Кутс, научен директор на Институтот во Кил, кој се фокусира на деловните циклуси и растот.

Германските економисти велат дека најголемата европска економија ќе влезе во рецесија, а последиците ќе се шират низ целиот континент доколку се прекине снабдувањето со руски гас.

Во заедничката економска перспектива објавена во средата, петте најголеми германски економски институции нагло ги намалија своите проценки за БДП, бидејќи операцијата во Украина го забавува економското закрепнување од пандемијата COVID-19.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа