Тајмс: технологијата mRNA наскоро ќе се користи во лекувањето на пациенти со проблеми со срцето

Генетското следење што се користи за правење вакцини против Ковид сега се прилагодува за да помогне во регенерацијата на срцата оштетени од срцева слабост.

 

Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон следеа генетски кодови наречени mRNA кои произведуваат протеини за да создадат здрави срцеви клетки – пишува Дејли Меил.

Ова револуционерно истражување, наводно, може да доведе до првиот лек во светот за жртвите од срцев удар, пишува The Times.

Слична технологија беше искористена за создавање вакцини Pfizer и Modern.

Водечкиот истражувач, професорот Мауро Џака, рече: „Сите ние сме родени со одреден број мускулни клетки во срцето и тие се сосема исти со кои ќе умреме. Срцето нема способност да се опорави по срцев удар. Нашата цел беше да најдеме третман кој би можел да ги убеди преживеаните клетки да се размножуваат.

„Регенерирањето на оштетено човечко срце беше сон до пред неколку години, но сега може да стане реалност“, продолжува Дејли Меил.

„Ја користиме потполно истата технологија како Фајзер и Модерна за инјектирање на микро РНК во срцето, достигнувајќи ги преживеаните срцеви клетки и поттикнувајќи ја нивната пролиферација. Новите клетки би ги замениле мртвите и наместо да формираат лузна, пациентот има ново мускулно ткиво.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа