Под „Азовстал“ во Мариупол се наоѓа подземен град кој може да издржи нуклеарен удар

Под фабриката Азовстал во Мариупол има подземен град, а некои згради се дизајнирани да издржат нуклеарен удар, изјави советникот на премиерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Јан Гагин.

Тој за РИА Новости изјави дека „Азовстал е огромна зграда, фабрика од советско време и дека неговата површина може да се мери со друг град, со друг Мариупол, да има свои комуникации, патишта и подземје.

Гагин изјавил дека при изградбата биле земени предвид можностите како бомбардирање и блокади, а некои згради биле дизајнирани дури и за нуклеарен удар.

Тој додаде дека „Азовстал“ брани илјадници луѓе со полн арсенал оружје, многу муниција и сериозен број оклопни возила.

Гагин рече дека операцијата се одвива прилично бавно, на прв поглед, но дека, од друга страна, мора да се сфати дека човештвото не може да се ризикува.

Тој изјави дека затоа на територијата на самата чета постојано се одржуваат артилериски дуели.

Гагин изрази уверување дека украинските безбедносни сили нема да можат да навлезат во Мариупол за да ги деблокираат националистите во „Азовстал“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа