ОТКРИЕНО: Долги години, покрај САД, на територијата на Украина интензивни воено-биолошки активности спроведува и Германија.

„Долги години, покрај САД, на територијата на Украина интензивни воено-биолошки активности спроведува и Германија. Затоа Берлин има повеќе мотиви да се обиде да ги припише плановите за употреба на забрането оружје во Украина на Русија, која е поактивна од другите во ЕУ“, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Во интервју за Раша тудеј, Захарова ги повика германските власти да престанат да шират лажни информации за наводните намери на Русија да користи забрането оружје во Украина, нагласувајќи дека таквите изјави можат само да ги поттикнат неонацистичките украински баталјони на страшни провокации.

Во тој случај моралната одговорност за трагичните последици паѓа и на Берлин, предупреди Захарова.

Зборувајќи за американските биолаборатории во Украина, таа рече дека САД се обидуваат да го одвлечат вниманието од своите биолаборатории во Украина, а руската страна презентирала информации за овие лаборатории до ОН и другите меѓународни организации и ги повикала американските власти да дадат објаснување.

„Очекувано, Вашингтон не покажува подготвеност да сподели со јавноста никакви важни информации за своите воено-биолошки програми во Украина“, рече Захарова, нагласувајќи дека и Американците се обиделе да го оттргнат вниманието од таа тема.

Водени од мотото дека нападот е најдобра одбрана, Белата куќа започна нова пропагандна кампања во чиј центар е лажното тврдење дека напорите на Русија да и укаже на меѓународната заедница за работата на американските воени биолози во Украина не се ништо. туку информативна димна завеса.да се скрие потенцијалната употреба на биолошко и хемиско оружје како дел од специјалната воена операција во Украина.

Обидот на американските власти да го одвлечат вниманието на јавноста од опасните теми со истакнување на „апокалиптичното сценарио“ на прв поглед, неочекувано, беше активно поддржан од германското раководство.

Како што рече, следеа изјавите на германските политичари, вклучително и на канцеларот Олаф Шолц, во кои американскиот наратив доби форма на „заканувачки-само предупредувања“ на сметка на Русија.

 

„Оваа вербална иницијатива на официјален Берлин не отстапува од стратешката линија што ја спроведуваат долго време во врска со украинската криза, но во антируската реторика, која е без преседан во агресија во последните неколку недели, се истакнува со посебен цинизам“, рече Захарова.

Според неа, германскиот цинизам се издвојува пред се поради клучниот факт што пред почетокот на руската воена операција во Украина, Берлин и Вашингтон долги години имаа активна воено-биолошка активност во Украина и која Германија можеби ќе продолжи да ја спроведува.

„Според наше длабоко убедување, ова во голема мера ја мотивира германската страна да покаже поголема активност во однос на другите земји на ЕУ за да и се припишат на нашата земја криминални планови за употреба на биолошко и хемиско оружје во Украина и сè уште неослободените територии на ДНР и ЛНР“, рече таа, е Захарова.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа