Многумина ќе паднат! Викиликс работи и на семејната афера Бајден! Хантер ќе заврши во затвор, а Џо поднесе оставка

Основачот и поранешен извршен директор на страницата за хостирање датотеки Megaupload, Ким Дотком, е најновата јавна личност која навести за новите податоци пронајдени на озлогласениот лаптоп на Хантер Бајден.

 

На Твитер во четвртокот, Ким рече дека работи со „тим за форензичар за податоци што ги анализира податоците за лаптопот на Хантер Бајден“ и дека сите информации ќе бидат објавени наскоро.

Покрај тоа, Ким тврдеше дека Хантер Бајден ќе оди во затвор во врска со неколку злосторства откриени во податоците и дека Џо Бајден ќе биде принуден да поднесе оставка.

Изјавата потсетува на слични тврдења кои неодамна ги изнесе истражувачот и политички активист Џек Макси, кој рече дека ја однел својата копија од лаптопот на Хантер Бајден во Швајцарија, каде форензичарите успеале да најдат повеќе податоци од првично откриените.

Макси ја доби својата копија од хард дискот на лаптопот додека работеше со поранешниот советник на Трамп, Стив Банон и поранешниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани.

Човекот кој првично го пријавил лаптопот на Хантер откако го добил додека работел во продавница за поправка на компјутери во Делавер, ЈП Исак, неодамна го оспори тврдењето на Макси дека нашол повеќе информации.

Исак изјави за NewsMax во четвртокот дека „оригиналниот лаптоп имал само 250 гигабајти материјал“ и дека може да врати 220 гигабајти податоци од него, заклучувајќи дека уредот не може да има 450 гигабајти податоци.

Објаснувајќи ги своите тврдења на страницата на социјалните мрежи Gettr, Макси напиша: „пронајдените избришани датотеки се високо компресирани (околу 130 GB) и кога не се компресирани се претвораат во 450 GB.

Неизвесно е дали Ким Дотком работи со тимот на Макси или со друга група која има пристап до лаптоп.

Интернет-претприемачот и политички активист во четвртокот им кажа на своите следбеници на Твитер дека е дел од планот за разоткривање на медиумите кои не известуваат за приказната и покрај тоа што добиле копии пред неколку месеци.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа