Игор Конашенков: Соборивме авион со големо количество оружје

Вооружените сили на Русија соборија украински авион со големо количество западно оружје, пренесува РИА Новости.

Руската воздушна одбрана собори украински воен транспортен авион натоварен со голема количина западна воена опрема во близина на Одеса, изјави во саботата портпаролот на руското Министерство за одбрана генерал-мајор Игор Конашенков.

„Руските системи за противвоздушна одбрана во регионот на Одеса соборија украински воен транспортен авион во воздух, испорачајќи голема серија оружје испорачано на Украина од западните земји“, рече тој.

Конашенков додаде дека два украински беспилотни летала биле соборени над населбите Лозоваја и Веселаја.

Webtribune.rs

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа