Шокантниот пресврт на Русија – најжестокиот одговор досега за кој не се зборува…

246

„Роскосмос“ се подготвува да добие уплата за летот на астронаутот на НАСА до ISS во мај во локална валута, односно во рубли. Шефот на државната корпорација Дмитриј Рогозин зборуваше за тоа во емисијата Болшаја игра на Првиот канал.

Шефот на Роскосмос истакна дека плаќањата во вселенскиот сектор се одложуваат на ист начин како и во секторот за нафта и гас.

Американската компанија Аксиом и должи на руската државна корпорација сума од 2 милијарди рубљи, кои ќе бидат платени за летот на астронаутот Ван Де Хеј до ISS.

Рогозин појасни и дека САД зборуваат за „логистички проблеми“, прикривајќи ја вистинската причина. Целосното плаќање треба да се случи во мај. НАСА мора да плати за летот на својот астронаут до ISS во рубли.

Ова е најсилниот одговор досега, а САД ќе треба да изберат, или да го запрат вселенското истражување, а притоа да не можат да им одговорат на сојузниците за неуспехот или да платат во рубли, што дефинитивно ќе ги прекрши сопствените санкции.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа