УДАРНО – Само Европа ќе настрада! САД тријаат раце од конфликтот во Украина! Путин најави валутно одвојување од ЕУ и САД и пренасочување на енергијата во Азија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ќе го насочи транспортот на енергија на исток, бидејќи европските земји се обидуваат да ја намалат зависноста од рускиот гас.

„Земјите од ЕУ зборуваат за прекин на испораките на енергија од Русија, со што ќе ги зголемат цените и ќе го дестабилизираат пазарот“, рече Путин.

Од друга страна, тој наведува дека „непријателските земји“ признаваат дека не можат без руската енергија

Според него, Русија треба да започне со изградба на инфраструктура за извоз на нафта и гас на исток, бидејќи треба да го диверзифицира својот извоз во Европа.

Говорејќи на владиниот состанок, Путин исто така рече дека Русија треба да го замени увозникот на опрема за нафта и гас.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските партнери од Европа признаваат дека не можат без руски енергетски извори, вклучително и гас. Но, тие со своите изјави за откажување од рускиот гас и нафта го дестабилизираат пазарот и ги зголемуваат цените за своите граѓани.

Според Путин, руските енергетски компании се одговорни учесници на светскиот пазар и тоа го докажале со долгогодишна работа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа