СУДИР НА ТИТАНОТ! Денес конечно средба меѓу Путин и Зеленски еве какви услови постави рускиот лидер

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира телефонски да разговара со рускиот и украинскиот претседател Владимир Путин и Владимир Зеленски за ситуацијата во Украина во наредните денови.

Тој рече дека Анкара одржува постојани телефонски контакти со Русија и Украина , пренесува РИА Новости, повикувајќи се на турската НТВ.

Чавушоглу додаде дека атмосферата на разговорите Москва-Киев е променета.

– Но, не губиме надеж, ги продолжуваме дипломатските напори да организираме состанок на лидерите, да постигнеме одржлив прекин на огнот – посочи Чавушоглу.

Тој оцени дека доколку воените дејствија ескалираат во наредните денови, ќе биде тешко да се постигне договор за прекин на огнот.

Четвртата рунда од руско-украинските разговори лице в лице се одржа во Истанбул на 29-ти март.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа