Русија откри: НАТО ги прислушува мобилните телефони на граѓаните

Разузнавачките служби на НАТО се поврзуваат со мобилни телефони на цивилни корисници со цел да ја блокираат комуникацијата или да испратат лажни аларми со цел да го дезинформираат населението, тврди денеска шефот на руските сили за радио-електронско војување, генерал-полковник Јуриј Ласточкин.

 

Разузнавачките служби на НАТО веќе активно користат лажни базни станици за насилно поврзување со мобилни телефони, и можат не само да ги прислушуваат мобилните телефони на корисниците и да ги читаат нивните текстуални пораки, туку и да блокираат избрани корисници или да ги дезинформираат со лажни пораки. е Ласточкин во руската армија, пренесува ТАСС, повикувајќи се на весникот Краснаја звезда.

Тим од млади истражувачи од областа на електронското војување смислил систем за да се спротивстави на неовластен пристап до корисничките телефони и може да идентификува лажна базна станица и нејзината локација, а потоа да го блокира каналот за протекување информации, по што врската со легитимните базни станици е повторно – воспостави, рече Ласточкин. , пренесува ТАСС.

 

МАРИО ЗНА и АЛЕКСАНДАР ШАРГИЌ- Од ова зависи иднината- Само го гледаме рушењето на СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа