Погледнете како Путин ги надмудри! СЕГА ОФИЦИЈАЛНО – ЕВРОПСКАТА ДРЖАВА ПОЧНА ДА ГО ПЛАЌА РУСКИОТ ГАС ВО РУБЛИ: Друга земја ќе го следи нејзиниот пример

Рускиот претседател Владимир Путин на 31 март потпиша указ во кој се наведува дека т.н „непријателските земји“ го плаќаат рускиот гас во рубли

Ерменија почна да плаќа руски гас во рубљи , соопшти денеска министерот за економија Вахан Керобјан. Според неговата проценка, потребно е да се оди по националните валути, пренесува весникот „Известија“.

– Колку што знам, последните неколку плаќања беа во рубљи, но по соодветен курс – изјави ерменскиот министер во интервју за ТВ РБЦ.

Тој објасни дека утврдувањето на цените се врши во долари, но плаќањето е во рубљи. На 3 април, премиерот на Белорусија, Роман Головченко, објави дека Минск ќе плати во рубли за испорака на нафта и гас од Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа