Морничав предлог на рускиот воен експерт: Москва има одговор кој нема многу да му се допадне на Западот

Обидите на САД и ЕУ да ја изолираат Руската Федерација од другите земји во меѓународните односи преку економски санкции ќе пропаднат.

Овој заклучок го донесе рускиот воен аналитичар Игор Коротченко . Во својот авторски канал Телеграм, тој детално зборуваше за обидите на Западот да воспостави глобална блокада на Русија, а исто така објасни како Москва може да одговори на таква сериозна закана.

 

Игор Коротченко истакна дека Соединетите Американски Држави и земјите од Европската унија, со воведување нови санкции за Русија, се обидуваат да го неутрализираат нејзиниот економски потенцијал.

Сепак, таквите методи едноставно нема да функционираат, бидејќи Западот не е во состојба да воспостави глобална блокада и да ја изолира земјата од светот.

Според воениот експерт, доколку се преземат чекори кон изолација на Русија на меѓународниот финансиски пазар, тогаш Москва има одговор кој нема многу да му се допадне на Западот.

Руското раководство може да го смета економскиот притисок како воена агресија, која ќе им овозможи на Соединетите Американски Држави и Европската Унија да дадат остар и ефективен одговор.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа