Глобалистите почнаа да кукаат и да молат кај кинезите! Од Кина се бара да продаде жито од стоковите резерви за да му помогне на Западот

Кинеската влада не планира да „ослободи“ огромни резерви на жито за да им помогне на западните земји, на кои им се заканува рекордно високите цени на храната, пишува локалниот кинески медиум Ксинџијанг дејли, а пренесува Раша тудеј.

 

– Некои странски медиуми неодамна тврдеа дека акумулацијата на кинеските резерви на жито наводно го „најави“ конфликтот во Украина, бидејќи предизвика пораст на цените на светските пазари на жито, па дури и ја повикаа Кина да пласира 20% од залихите на жито за да ја спаси Европа. пазар – пишуваат кинеските медиуми, додавајќи дека барањата се „апсурдни и неадекватни“.

Во декември, американското Министерство за земјоделство процени дека Кина се очекува да има 69 отсто од светските резерви на пченка во првата половина на 2022 година, 60 отсто од светските резерви на ориз и 51 отсто од резервите на пченица.

Во извештајот се истакнува дека цените на житото во Кина се изложени на ризик од пораст од почетокот на 2022 година поради пандемијата, како и сушата во Јужна Америка и руско-украинскиот конфликт. Сепак, Кина наводно успеала да одржи стабилни цени на домашниот пазар.

 

Некои западни критичари ја обвинуваат Кина дека придонесува за глобалната инфлација, зголемувањето на цените на храната и регионалниот недостиг на храна, бидејќи нацијата продолжува да увезува рекордно ниво на жито од година во година.

Според кинеските медиуми, „острите недостиг“ на некои земјоделски производи, како што се сојата и семките од сончоглед, претставува закана за кинеската економија. Остриот пад на залихите на жито, наводно, „сериозно ќе влијае“ на одржливото снабдување и ќе предизвика превирања на пазарот.

МАРИО ЗНА и АЛЕКСАНДАР ШАРГИЌ- Од ова зависи иднината- Само го гледаме рушењето на СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа