Што се случува? Грција ја прекина испораката на оружје и опрема за Украина

Грчкото Министерство за одбрана соопшти дека земјата повеќе нема да испорачува оружје на Украина

Грчкиот министер за одбрана Никос Панајотопулос изјави дека Атина нема планови да продолжи да испорачува оружје и опрема за Украина. Според него, одлуката е поврзана со стравот дека одбраната на земјата може да биде ослабена, пишува Еурактив.

„Опремата што ја испративме во Украина доаѓа од нашите магацини. „Не доаѓа предвид да се испрати уште повеќе и не доаѓа предвид“, рече тој. Грчката влада веќе испрати два транспортни авиони С-130 натоварени со калашникови и преносни ракети во Украина.

Во исто време, анкетите спроведени меѓу населението во земјата покажуваат дека 66 отсто од Грците не се согласуваат со испраќање воена опрема во Украина, потег што го поддржуваат само 29 отсто од испитаниците.

Покрај тоа, на почетокот на април, група претставници на грчката невладина организација Хеленистичка светска мрежа поднесоа петиција до руската амбасада во Атина да се извини за ставот на владата кон Руската Федерација и настаните во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа