Путин ги предупреди непријателските земји меѓу кои е и Македонија за доцнење на плаќањата на гасот во рубљи

Генерално, имаме намера радикално да го зголемиме уделот на плаќањата во национални валути во системот за надворешна трговија, рече шефот на Кремљ.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека има случаи на неплаќање за испораките на руската енергија на „непријателските“ земји – банките ги одложуваат трансферите на плаќањата. Предупредувањето на рускиот претседател доаѓа од состанокот за ситуацијата во секторот нафта и гас.

Банките во овие „непријателски“ земји ги одложуваат дознаките. Дозволете ми да ве потсетам дека задачата беше веќе да се префрлат плаќањата за енергија во национални валути со цел постепено да се оддалечат од доларот и еврото. „Ова е важна задача со која се соочува економскиот на Русија безбедност“, рече Путин.

„Ова е важна задача за одржување и зголемување на обемот на надворешната трговија, за воспоставување стабилни односи со предвидливи партнери кои го држат зборот, ја ценат својата деловна репутација и ги разбираат последиците од нивните одлуки“, рече Путин.

„Во тој поглед, би сакал да забележам дека руските енергетски компании се одговорни учесници на светскиот пазар. Тие се докажаа со децениска работа и строго исполнување на нивните обврски“, рече рускиот претседател.

Путин, исто така, рече дека најакутен проблем со кој се соочуваат компаниите за гориво и енергија како резултат на активностите на т.н. непријателски земји, е нарушувањето на логистиката на извозните испораки: „Ве молам кажете ми денес посебно какви активности се преземаат за да се усовршат транспортните синџири, за да се надминат тешкотиите поврзани со зголемените логистички трошоци.

На 31 март, Путин потпиша декрет за преминување на рубљи во плаќањата за природен гас со „непријателските“ земји. Според овој документ, купувачите на руски гас ќе мора да отворат сметки во рубљата во руските банки за да платат за испораките од 1 април.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа