Ова е веќе страшно! Фашизам во Финска! Финските лекари одбиле да го оперираат спортистот бидејќи е Русин

Младиот руски хокеар од клубот Салават Јулаев бил одбиен во Финска, бидејќи клиниката не сакала да го оперира само поради неговата националност.

 

Познато е дека Русија изврши воена интервенција во Украина пред неполни два месеци, а војната меѓу двете земји трае оттогаш.

Многу земји се свртеа против Русија, пред се САД и нејзините сателити како ЕУ, и на различни начини и се „контрат“ на различни полиња – дискриминирајќи и кршејќи ги сите човекови права и етика, а Финците решија да се пријават за медицински услуги. Според руските граѓани.

Клубот од КХЛ лигата, кој со години соработува со фински лекари, сега е пред „ѕид“, пишуваат „Раша тудеј“ и руските медиуми.

Николај Валуев, поранешен боксер, а сега функционер на руската Дума, вели дека нема етика.

 

„За каква етика зборуваме? Секоја приватна клиника може да одбие интервенција од која било причина, но доколку таа се прави само врз основа на националноста на еден хокеар, тогаш тоа е кршење на сите етички стандарди. Можеа барем да измислат дека докторот е болен“, вели Валујев.

Потсетуваме, Русија започна специјална операција поради денацификацијата и демилитаризацијата на Украина, која особено почна да се изразува по 2014 година, пучот и смената на избраниот претседател .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа