„Во градот Мариупол, во областа на металуршкиот комбинат Илич, како резултат на успешните офанзиви на руските вооружени сили и полицијата на СНА, 1.026 украински војници од 36-та поморска бригада доброволно го положиле оружјето и се предале. “, рече тој. во средата, прес-секретарот на Министерството за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Конашенков појасни дека меѓу оние кои се предале имало и 162 офицери. „151 ранет украински војник од 36-та поморска бригада доби примарна медицинска помош на лице место, по што сите се пренесени на лекување во градската болница во Мариупол“, изјави генералот.

Претходно, воените дописници Александар Сладков и Семјон Пегов известуваа за рекорден пренос. Покрај тоа, во понеделникот вечерта, група украински маринци кои заземаа позиции во Азовмаш (погон Илич) се обидоа да излезат од опкружувањето ставајќи го симболот „З“ на нивната опрема. Меѓутоа, маневрот бил забележан навреме, колоната со украинска опрема била пукана од артилерија, војниците на Вооружените сили на Украина се обиделе да побегнат на терен, но биле заробени.

Вкупно, според руското Министерство за одбрана, како резултат на овој инцидент биле уништени три украински тенкови, пет борбени возила на пешадија, седум автомобили и до 50 лица. Други 42 украински војници доброволно го положија оружјето и се предадоа. Репортерот Александар Сладков објави и видео од комуникација со заробените украински војници по обидот да го напуштат опкружувањето.

Истовремено, минатата недела чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја повика украинската војска да не ја пропушти приликата и да им се предаде на руските вооружени сили. Минатиот петок Кадиров најави ослободување на Мариупол од украинските националисти „на 98 отсто“.

Според него, останале само некои утврдени области од народот Бандера, вклучувајќи ја и фабриката Азовстал, која е претворена во „вистинска тврдина“. Истиот ден, трупите на ДНР ја презедоа контролата врз пристаништето Мариупол, ослободувајќи голем број затвореници и затвореници. Во исто време, заменик-шефот на Одделот за народната милиција на ДНР, Едуард Басурин, рече дека операцијата за ослободување во Мариупол е при крај.

Министерството за одбрана соопшти дека според резултатите од радиоприслушувањето, покрај нацистите од баталјонот Азов и остатоците од ВФУ, во окупираните области на градот има и значителен број странски платеници. Покрај украинскиот и рускиот, радио комуникациите се водат на уште шест други, главно европски, странски јазици.