ПО УКРАИНА НОВА ВОЈНА НА ТЕПЕ? Упатено е предупредување до граѓаните како да реагираат во случај на НАПАД

Воените власти во Тајпеј денеска за прв пат објавија прирачник за цивилна одбрана, во кој на граѓаните им даваат насоки за преживување во случај на воено сценарио.

Тајванскиот прирачник детално опишува како да се најдат јавни засолништа во случај на бомбардирање, преку апликации за паметни телефони, залихи на вода и храна, како и совети за разликување на воздушните сирени и подготовка на комплети за итни случаи – пренесува Ројтерс.

Претставници на Министерството за одбрана рекоа дека станува збор за информации за тоа како граѓаните треба да постапат во случај на можна воена криза или катастрофа и дека прирачникот, направен по пример на слични водичи издадени од Шведска и Јапонија , дополнително ќе биде ажуриран со локални информации. како засолниште, болници и локации на продавници.

На планирањето на прирачникот му претходеше руски напад врз нејзиниот сосед , што предизвика дебата во Тајпеј за можните ефекти од украинската криза врз Тајван и начините за зајакнување на подготвеноста, како што се реформите во обуката на резервистите и продолжениот задолжителен воен рок.

Кина , која го смета Тајван за своја територија, никогаш не се откажа од употребата на сила за да го стави островот под своја контрола и ги интензивираше воените активности во последните две години во непосредна близина, додека Тајпеј ја подигна својата подготвеност од почетокот на војната во Украина .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа