Подгответе се за големо поскапување на струјата

Србија во првите два месеци инвестирала голема сума пари во увоз на струја – дури 86 милиони евра, додека точно една година претходно оваа сума изнесувала 10 милиони. Дополнително, цените на речиси се растат, па се поставува прашањето дали овој тренд на поскапување ќе продолжи, и ќе се прелее на струјата. И познавачите на енергетиката се согласни дека има основи за поскапувања, но дека е неизвесно како тоа ќе се реализира.

Како што истакнува експертот за енергетска политика Миодраг Капор за порталот Нова.рс, поскапувањето на струјата може да се должи на зголемениот увоз. Како што објаснува тој, цената за киловат час за домаќинствата отсекогаш била пониска од пазарната.

Со други зборови, Србија е земја во која цената на струјата е меѓу најниските во Европа, а од друга страна, сосема апсурдно, имаме една од највисоките цени во производството“, вели Капор.

Оттука, додава нашиот соговорник, сосема е логично да следуваат поскапувања, а ако се размислува само на пазарот, цената на струјата да биде нешто повисока од цената на нејзиното производство, што би значело големо поскапување.

Сепак, како што објаснува Капор, во земјите со подобра економска политика, најсиромашните граѓани плаќаат пониска цена, а оние со поголема куповна моќ повисока цена, што би било добро решение кога цената на струјата се зголемува.

Убеден дека поскапување сигурно ќе има и експертот за енергетика Жељко Марковиќ, кој тврди дека тоа би можело да се случи пред се поради поскапувањето на струјата на светските берзи, но и поради потребата од увоз на голем дел од струјата. од странство.

„Треба да очекуваме корекција на цената, а имајќи го предвид досегашното искуство, зборуваме за државна институција која се занимава со дистрибуција на електрична енергија, не верувам дека со задоволство би донела одлука за драстично поскапување. “, рече Марковиќ.

Иако не е на став дека наеднаш ќе се соочиме со поскапување, сепак посочува дека не е исклучено поскапувањето да дојде постепено, „со мали чекори“.

Без разлика како ќе дојде до поскапување, Марковиќ оценува дека, бидејќи цените на струјата за домаќинствата и економијата во Србија во моментов се такви што има доволно простор за нивно зголемување, за да се обезбеди непречено функционирање на електроенергетската индустрија. Србија (ЕПС), како главен производител.

Редакцијата на порталот Нова.рс стапи во контакт со ЕПС и Министерството за рударство и енергетика, но не добивме одговор на прашањето дали ќе има корекција на цената на струјата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа