„НЕ МОЖЕТЕ ДА ЈА ЗАПРЕТЕ РУСИЈА – МОРА ДА ГО ЗАВРШИМЕ ШТО ПОЧНА“ Говорот на Захарова ГО ШОКИРА ЦЕЛИОТ СВЕТ – Ви треба дополнително оружје

Ништо не може да ја спречи Русија да ја заврши специјалната операција во Украина

Никој не може да го попречи остварувањето на целите и задачите на конфликтот меѓу Русија и Украина: ниту испорака на оружје од западните земји во Киев, ниту заплашување, изјави портпаролката на министерката за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

– Сакам уште еднаш да потврдам: нема испораки на западно оружје за Киев, нема терористички методи на борбени дејствија на украинските вооружени формации, нема заплашување, пропаганда, лажни вести, дезинформации, закани – ништо нема да го попречи реализирањето на целите и задачите поставени од руското раководство – рече Захарова на брифингот.

Да потсетиме, крајот на конфликтот не докажува ниту пораката на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, кој упати барање до сите земји во светот да ја испратат целата воена помош што ја имаат во Украина, поточно да ја испратат најпотребното оружје за оваа земја.

Тој изјави дека руската армија ја менува својата стратегија и сака да изврши уште поголем притисок врз Харков и целиот Донбас, вклучително и Мариупол, и дека не планира да застане во Украина.

–  Апелирам до граѓаните на целиот свет со барање да им помогнат на вашите влади, претседателските администрации, лидерите на вашите земји да ги пренесат реалните потреби на Украина, што ќе помогне да се запре војната.

Списокот на потребното оружје вклучува тешка артилерија, тешки оклопни возила, системи за воздушна одбрана и авијација:

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа