НА ОВОЈ ДАТУМ ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА? Експертите се согласуваат, ова е многу ВАЖЕН ДЕН за Путин

Пензионираниот армиски потполковник Александар Виндман изјави за Аксиос дека 9 мај може да означи пресвртница за Русија.

Додека војната во Украина трае речиси два месеци, Украинците и западните земји се во неизвесност како Кремљ ќе го прослави важен ден во руската историја.

Оваа година, 9 мај, кој се одбележува како Ден на победата во Русија и потсетување на поразот на нацистичка Германија, може да означи крај на конфликтот во Украина .

Минатиот месец, Генералштабот на вооружените сили на Украина изјави дека на руските војници им било кажано дека војната мора да заврши до тој датум.

Германскиот фелдмаршал Вилхелм Кајтел, лојален на Хитлер и командант на сите германски вооружени сили за време на Втората светска војна, го потпиша германското предавање на 8 мај во Берлин, иако временската разлика меѓу Германија и Русија значеше дека тоа се случи на 9-ти за Русија и нејзините соседи. .

Тој ден беше признат во СССР и советскиот блок. Доаѓањето на претседателот Владимир Путин на власт му даде уште поголем сјај на празникот, бидејќи информациите за победата продолжуваат да се шират низ руските медиуми, вклучително и филмот и телевизијата.

Ден на победа

9 мај е повеќе од слободен ден . Тоа е ден за паради, за ветераните кои ги носат своите воени униформи и за Русите кои уживаат во славењето на празниците.

– Прославата на победата над нацистичка Германија кога не се очекуваше да победи е длабоко вкоренета во рускиот национален идентитет и има исто ниво на почит – ако не и повеќе – како што се триумфите на Спутник и масовната писменост – рече Стивен Брејн, вонреден професор по советски науки. и руска историја на Државниот универзитет во Мисисипи.

Според него, тоа е „победа на добрите над лошите“ .

– Можеби ги нарекувате стереотипи, но тоа е цврстина и тешкотија. Таа војна беше моментот кога тоа го покажаа – рече тој.

Владимир Путин

Владимир Путин
Фото: Profimedia

Минатата година Русија го прослави Денот на победата со изнесување на улиците на советските тенкови Т-34 од времето на Советскиот Сојуз, летајќи со 76 борбени авиони и хеликоптери и прикажувајќи руски балистички ракети РС-24 на Црвениот плоштад.

– Денот на победата е речиси еквивалентен на 4 јули во САД, но ниту таа споредба не покажува што значи тој ден за Русите и што значи да се биде Русин – изјави Брејн.

Тој додаде дека Советскиот Сојуз изгубил најмалку 24 милиони цивили и војници во Втората светска војна, најмногу од која било земја.

Пензионираниот армиски потполковник Александар Виндман изјави за Аксиос дека 9 мај може да означи пресвртница за Русија .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа