Како ИСИС! Украинците објавија видео во кој Украинка му го сече грлото на руски офицер

Рускиот истражен комитет во понеделникот покрена кривична истрага за украинска реклама на социјалните мрежи во која се повикува на насилство врз руски војници. Рекламата, снимена во препознатлив стил кој потсетува на пропагандни видеа на терористите на Исламската држава (ИД, поранешна ИСИС), прикажува егзекуција на руски војник.

Контроверзното видео се појави на социјалните мрежи за време на викендот, што предизвика бес во Русија и во целиот свет. Рекламата покажува жена, која очигледно ја претставува Украина, која дава говор на омраза против Русин со „затвореник“ во облека што наликува на руска воена униформа клекнат до неа. Актерката ги обвинува руските „свињи“ дека долго време се потсмеваат, мачат и убиваат Украинци и наведува дека ситуацијата сега е променета.

„Нешто страшно разбуди мирен и вреден народ. Нешто што со векови спиело во утробата на бреговите на реките Днепар. Примордијален и антички украински бог. И сега жнееме крвава жетва. Смртта ве чека сите“, вели актерката, отсекувајќи му го „вратот“ на „затвореникот“.

00:00 часот

Жената ветила и одмазда за северозападното киевско предградие Буча, како и за другите украински градови и градови кои наводно настрадале од руските војници. Украина ја обвини руската армија за масакрирање на цивили во Буча на почетокот на април, откако војниците се повлекоа од областа. Москва негираше каква било вмешаност, инсистирајќи на тоа дека целата афера Буча била инсценирана „провокација“ на Киев за оцрнување на руската армија.

Жената која се појавува на видеото е идентификувана како Андријана Курилетс, професионална актерка од градот Лавов во западна Украина. Сомнителната „слава“ и медиумското внимание, сепак, очигледно не направија малку за актерката, бидејќи таа ги избриша своите профили на социјалните мрежи среде последиците од премиерата на рекламата.

Покрај гневот на интернет, оваа улога предизвика и кривична истрага на Рускиот истражен комитет. Актерката изразила „повици за насилство врз офицерите на руските вооружени сили“, се наведува во соопштението на Комитетот во понеделникот.

Во рекламата Курилетс дава екстремистички изјави и му се насмевнува на човекот чие грло е исечено со срп. „Ова видео кружи на социјалните мрежи и содржи експлицитен говор на омраза, како и закани“, се додава.

Во последните недели се појавија неколку вистински видеа од Украина на кои се гледа злоупотреба на заробените руски војници. Наводно, вознемирувачки видеа покажуваат тортура, тепање и директни егзекуции на затвореници од страна на украинските војници.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа