„ИЛЈАДНИЦИ УКРАИНСКИ МАРИНЦИ СЕ ПРЕДАДАВААТ“ рече Кадиров од Мариупол – „некорисен е нивниот отпор“

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и над 12.000 Чеченци се вклучија во борбата против Украина.

– Повеќе од илјада украински маринци се предадоа во Мариупол – објави чеченскиот лидер.

– Меѓу нив има стотици ранети. Ова е вистинскиот избор – напиша Кадиров на својата Телеграма.

Според него, украинските групи се распаѓаат една по друга, не знаат што да прават со ранетите, не разбираат каде да одат и што понатаму, „бидејќи отпорот е бескорисен, а тие практично немаат борбените сили заминаа“.

Тој додаде дека се борат само мал број поединечни групи, кои „поради некоја причина се плашат да излезат со бело знаме кон руските војници“.

Кадиров додаде дека сега во „Азовстаљ“ има околу двесте ранети на кои не може да им биде укажана лекарска помош и посочи дека подобро е да го прекинат конфликтот и да се вратат дома.

Меѓутоа, портпаролот на украинското Министерство за одбрана, Олександр Мотузјаник, денеска изјави дека нема информации за предавање на украинската поморска бригада во Мариупол, за што претходно во јавноста извести руското Министерство за одбрана.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа