ЕВРОПСКИОТ ЛИДЕР ЈА ОТКРИВА ГЛАВНАТА ЦЕЛ НА РУСИЈА! Путин нема да се откаже додека не го постигне тоа, ОВОЈ ДАТУМ е клучен

Францускиот претседател Емануел Маркрон изјави дека мора да разговара со Путин, бидејќи кога Русинот ќе влезе во „зоната на насилството“ нема да престане.

Поради честите јавувања меѓу Макрон и Путин, сите очи се насочени кон овој европски лидер, кој има најмногу информации за тоа што се случува во главата на рускиот лидер.

Францускиот претседател Макрон рече дека Путин „одлучил да не запре“ во војната затоа што му била потребна „победа за себе и сфатил дека Украина нема да се потчини“.

Во интервју за францускиот неделник Le Poin, Макрон рече дека Мариупол, град во источна Украина на кој руската армија се фокусираше, „можеби е фиксација на Путин бидејќи тој е симбол на Украина која му се спротивставува“ .

– Со концентрирање на офанзивата на Донбас, рускиот претседател се обидува да постигне победа и неговата цел е славната воена парада на 9 мај (одбележување на победата над нацизмот), многу важен датум за него и за Русија – рече Макрон.

Францускиот претседател рече дека не верува многу во колективните напори Путин што поскоро да се стави на преговарачка маса.

Макрон се обиде да ги оправда и своите бројни телефонски разговори со Путин.

– Ако веќе не разговара со никого, тогаш не знаеме до каде може да стигне. Тоа е мојата опсесија. Му реков дека кога ќе влезеш во „зоната на насилството“, најтешко е да се запре . Опасност и пресврт е да се влезе во неповратното – рече Макрон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа