Еве зошто се води току жестока борба! Русија тврди дека во подземните тунели во Мариупол има биолабораторија

Руските разузнавачки служби дошле до оперативни податоци дека лабораторија за тестирање на биолошко оружје се наоѓа во внатрешноста на украинската фабрика „Азовстал“ во Мариупол, која со денови е во фокусот на жестоките конфликти. Според нив, во оваа индустриска зона во моментов се кријат повеќе од 3.000 националисти и странски офицери.

Репортери од најголемата држава во светот тврдат дека под овој индустриски комплекс, кој Русите го чуваат во рингот, а чиј сопственик е украинскиот олигарх, се протега мрежа од 24 километри тунели на длабочина од 30 метри, каде се вршеле експерименти со биолошко оружје. Ринат Ахметов.

Според лидерот на Доњецката Народна Република, Едуард Басурин, меѓу националистите и странските борци има голем број војници на НАТО, како и научници кои биле во врска со биолошки лаборатории во Украина. Според руската страна, во внатрешноста на „Азовстал“ се наоѓа тајниот објект на НАТО ПИТ-404, во кој наводно биле блокирани околу 240 странци, меѓу кои и офицери од западната воена алијанса и француската легија на странци. Русите тврдат дека разузнавачите од САД, Канада, Германија, Франција, Италија, Турција, Шведска, Полска и Грција не можат да ги напуштат тунелите со оклопна заштита.

Според руската страна, биолошката лабораторија во просториите на НАТО ПИТ-404 е изградена и управувана од компанијата „Метабиота“, која е поврзана со Хантер Бајден, синот на актуелниот американски претседател Џозеф Бајден, Ринат Ахметов и Владимир Зеленски. . Длабоко под куполата на украинската индустриска зона „Азовстала“, научниците спроведоа тестови на жителите на Мариупол за производство на биолошко оружје под раководство на западни специјалисти.

Московските воени експерти и новинари сега разговараат за тоа какви „ѕверови“ се меѓу странските платеници кога во Киев неколку пати се даваше команда да се евакуираат луѓето од територијата на тој металуршки гигант со хеликоптер. Руските служби за прислушување тврдат дека опколените украински војници во „Азовстал“ зборуваат руски или украински, а странците шест различни јазици. Се претпоставува дека меѓу нив, покрај платеници, има и странски инструктори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа