Дали деновиве ќе биде нападната Скандинавија? Објавена снимка: „Русија преместува ракетни системи Ц400 кон Финска“ (ВИДЕО)

На интернет се појави снимка која наводно покажува два руски ракетни системи за противвоздушна одбрана како се движат по пат од руската страна на границата со Финска.

Станува збор за снимка објавена на Твитер, која потоа ја пренесоа повеќе западни медиуми, иако нејзината автентичност не е потврдена.

Ракетни системи наводно биле видени како минуваат покрај знак за главниот град на Финска Хелсинки. Станува збор за мобилни одбранбени системи К-300П бастион-П дизајнирани за уништување бродови, вклучувајќи борбени групи на носачи на авиони.

Руското распоредување на силите, ако снимката е автентична, доаѓа откако финската премиерка Сана Марин кажа дека очекува дека нејзината влада ќе ја заврши расправата пред средината на летото за тоа дали ќе поднесе барање за членство во НАТО.

Последните анкети покажуваат дека 84 отсто од Финците ја сметаат Русија за „значителна воена закана“, што е за 25 отсто повеќе во однос на минатата година. Кремљ предупреди дека влегувањето на Финска во НАТО „нема да ја подобри безбедносната ситуација во Европа“.

Финска и Шведска до сега избегнуваат членство во НАТО иако се поврзани со Западот. Но, сега нештата се сменија бидејќи Финска на истокот има граница со Русија долга 1.313 километри и е вознемирена поради руската инвазија на Украина.

Во меѓувреме, шведската владејачка партија вчера официјално ја почна дебатата за можноста за поднесување барање за членство, потег кој би бил целосна промена на политиката на скандинавското кралство, кое со децении е воено неутрално.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа