ВУЧИЌ до лидерите на сите балкански држави: Потешко ни е да се заштитиме од комарци – отколку од воздухопловството што го имате

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Србија, Александар Вучиќ, на невиден, спектакуларен начин им одговори на премиерот на лажната држава Косово, Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

– Во последните неколку месеци се забрза кампањата за брендирање на Србија, која доаѓа од одредени центри на моќ и делови од регионот. Не од вчера поизразена улога во отворената и гола омраза кон Србија и се што е српско доаѓа од Албин Курти и Мило Ѓукановиќ. И се подразбира дека тие секогаш користат невистини и голи лаги само со една цел – да се претстават како наводни жртви, а Србија како голем агресор на секој можен начин – рече Вучиќ.

– Така тие ја искористија можноста да го искористат нашето легално купување на кинескиот систем за противвоздушна одбрана ФК3, кој е одбранбено оружје, и да му кажат на целиот свет дека ние сме кинески и руски сојузници кои го загрозуваат мирот во регионот, иако сме целосно опкружени. по територии на НАТО.секогаш кон земјите на НАТО. Не можеме ни да кажеме на кој начин ги загрозуваме со одбранбено оружје. Нашиот систем служи за уништување крстосувачки ракети, непријателски авиони кои би го нарушиле воздушниот простор на Србија. Па се прашувам како ја загрозуваме Приштина или како ја загрозуваме Подгорица на таков начин? Да се ​​пошегуваме, подобро би било да купиме спрејови Аутан затоа што многу поважно ни е да се заштитиме од роеви муви и комарци, отколку од какви било сериозни воздушни сили што ги имаат. Шега на страна, тука суштината е во нешто друго – во желбата да и се наштети на Србија во желбата дека Србија е секогаш виновна, или да биде слаба како што тоа го доживуваа кога ја прогласија независноста на Косово или кога покажаа дека Србија е доволно успешна само кога не ја прашаа. ниту за тоа каде е ниту како е ниту што да прави во иднина и кога е економски уништена како пред 15 и 20 години. Кога Албин Курти вели дека Србија е во паника затоа што се плаши дека ќе остане сама – Србија денес како воено неутрална земја е сама во поширокиот регион. Сакам да го потсетам на нешто – видовте лавови и слонови и тигри во циркусот. Никогаш не сте виделе осамен волк во циркус. На нас на Балканот ни е доста од овие величествени животни и јас секогаш повеќе би ја прифатил улогата на волк-самец отколку на хиена, бесрамна и неморална, без разлика колку ги има – 3, 5, 6, а понекогаш и 19. А уште полошо од хиените е да си мува на отфрлен кој чека хиените да им донесат плен – како Албин Курти и Мило Ѓукановиќ. И двајцата имате многу поголеми грижи, бидејќи Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста – многу поголеми грижи од криминалот и корупцијата, до многу, многу проблеми во економијата. Но, тоа не е нешто во што сакам да се мешам. Моето барање до вас е да ја оставите Србија на мира, да престанете да лажете, да престанете да ја залажувате јавноста и Србија ќе си го најде патот како што сакаат нејзините граѓани и не се лутете и уште еднаш извинете се. Ние се гордееме со фактот што сакаме сами да ја заштитиме нашата земја, а не дека НАТО го прави ова во наше име и не се срамиме од тоа. затоа што Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста – многу поголеми грижи од криминалот и корупцијата, за многу, многу проблеми во економијата. Но, тоа не е нешто во што сакам да се мешам. Моето барање до вас е да ја оставите Србија на мира, да престанете да лажете, да престанете да ја залажувате јавноста и Србија ќе си го најде патот како што сакаат нејзините граѓани и не се лутете и уште еднаш извинете се. Ние се гордееме со фактот што сакаме сами да ја заштитиме нашата земја, а не дека НАТО го прави ова во наше име и не се срамиме од тоа. затоа што Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста – многу поголеми грижи од криминалот и корупцијата, за многу, многу проблеми во економијата. Но, тоа не е нешто во што сакам да се мешам. Моето барање до вас е да ја оставите Србија на мира, да престанете да лажете, да престанете да ја залажувате јавноста и Србија ќе си го најде патот како што сакаат нејзините граѓани и не се лутете и уште еднаш извинете се. Ние се гордееме со фактот што сакаме сами да ја заштитиме нашата земја, а не дека НАТО го прави ова во наше име и не се срамиме од тоа.– рече претседателот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа