(ВИДЕО) Командирот фатен со мито му давал беса на Заев

Телевизија Клан синоќа во емисијата го емитуваше видеото за наводниот Елхам Шкрета кој бил снимен од новинар на телевизиајта кој се претставил како патник. На крајот на началникот му оставаат вкупно 120 евра.

 

МВР соопшти дека ќе покрене кривична пријава за примање поткуп за него (Е.Ш) и неговиот колега, другиот полицаец од видеото, З.Р. Ќе биде покрената и постапка за утврдување дисциплинска одговорност. Двајцата полицајци се суспендирани.

Според МВР, полициските службеници до завршување на дисциплинската постапка се отстранети од работното место согласно одредбите од Колективниот договор на Министерството.

„Во врска со случајот со земање поткуп на граничниот премин Блаце, Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со надлежното обвинителство, како и службите за внатрешна контрола на Република Косово и Република Албанија, го документираше кривично правниот настан и изврши службени разговори со полициските службеници“, информира МВР.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа