ШТО НАВИСТИНА СЕ СЛУЧУВА ТУКА: Кадиров предложи употреба на нуклеарно оружје во Украина

Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров зборуваше за воздржаната реакција на рускиот претседател на акциите на Западот, кој подготвува платеници да и помогне на Украина и ја снабдува земјата со оружје.

Според Кадиров, Русија може да дејствува многу порадикално за време на специјалната операција – до употреба на нуклеарно оружје.

Кога би ме прашале што би направил, би одговорил дека ако има барем еден платеник во Украина, тогаш ќе удираме со тактичко нуклеарно оружје на одредени места за да не се шегуваат со нас, изјави чеченскиот лидер.

 

Рамзан Кадиров, исто така, ги објави плановите руските трупи да тргнат во офанзива во Мариупол и други делови на Народната република Луганск и Доњецк. Понатаму, според Кадиров, тие ќе го окупираат Киев.

Кадиров потсети дека Русите не се борат против цивилите во Украина – се спроведува специјална операција против националистите и другите „ѓаволи“.

Така, во подрумот на четата Азовстал во Мариупол има околу 170 ранети борци на националистичките формации кои наскоро ќе бидат уништени.

Исто така, за да избегне непотребни жртви, Кадиров побара од Украинките да ги вратат своите сопрузи и браќа дома од фронтот, кои им даваат отпор на руските вооружени сили.

Во врска со изјавите на Кадиров, дел од руските аналитичари сметаат дека таков развој на настаните е можен, а неговото предупредување за употреба на нуклеарно оружје во Украина е отворена закана за некои западни структури.

Само вчера и денеска Русите повторно го употребија најопасното хиперсонично оружје „Кама“ на неколку локации. Треба да се знае дека „Кама“ првенствено е наменет за носење нуклеарни боеви глави и дека Западот нема такво оружје.

Аналитичарите сметаат дека пораката на Кадиров е отворена закана за Западот, а Русија е особено изнервирана од изјавата на Хосеп Борел дека војната против Русија ќе се добие на бојното поле.

Оваа ужасна закана од Кадиров беше првенствено упатена до Борел, но и до целиот Запад. Борел е висок претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност и јасно е дека неговите закани кон Русија не настанаа самоиницијативно, туку добија сигнал од компетентно место.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа