УДАРНО – Невиден пресврт во посетата на австрискиот канцелар Карл Нехамер на Владимир Путин

Украина не била тема на разговор меѓу австрискиот канцелар Карл Нечамер и рускиот претседател Владимир Путин на вчерашната средба, тврди „Правда“.

Весникот наведува дека двајцата лидери разговарале „поради австриски интереси“.

„ Карл Нечамер не дојде во Москва за да биде миротворец. „Канцеларот на Австрија воопшто не е загрижен за Украина, ниту е заинтересиран за воената операција на руската армија во Украина“, наведува весникот.

Тој дојде во Русија само поради интересите на својата земја, истакнува „Правда“ и потсетува на фактот дека 80 отсто од потрошувачката на гас во Австрија доаѓа од Русија.

Весникот потсетува и дека Бамугартен, во близина на Виена, има еден од најголемите гасни центри во Европа, преку кој околу една третина од рускиот гас оди во западноевропските земји.

Годишниот обем на испораки преку тој пункт, во сопственост на австриската нафтена компанија ОМВ, се проценува на повеќе од 40 милијарди кубни метри гас.

Со гас од Русија од Баумгартен се снабдуваат Италија, Словенија, Хрватска, Германија, Франција, Унгарија и Словачка.

„Затоа, Карл Нечамер дојде кај Владимир Путин да разговара за бизнисот на неговата земја“, тврди „Правда“, која наведува дека рускиот претседател и рекол на австриската канцеларка дека условите за испорака на гас се исти за сите „непријателски земји“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа