ПАНИКА ВО ЕВРОПА! Се појави нов вид на коронавирус

Попреносен Омикрон „Хе“ со нови симптоми кои досега не се откриени кај Ковид
Во пресрет на католичкиот Велигден, туристите масовно се вратија во Италија, но пристигна нов вид на вирус наречен „Xe“, кој е комбинација од Omicron 1 и Omicron 2.

Станува збор за хибридна варијанта, но со уште неколку додатоци, кои се 10 проценти полесни за пренос од претходната.

Првите случаи се појавија во регионот Реџо Калабрија, а првиот изолиран нов сој беше регистриран и почна да се шири во Велика Британија. Фабрицио Преласко, виролог од државната болница во Милано и санитарниот директор на Институтот Галеачи, предупредува дека ова лето треба да обрнеме внимание на симптомите што досега не биле видени пред претходната мутација на Ковид. Овие симптоми кои можат да ги почувствуваат заразените со овој вирус ќе ги забележат во текот на летото, а особено ризична група се лицата кои не примиле три дози од вакцината.

Вистина е дека симптомите слични или слични на сезонски грип, алергии и коронавируси се ретки, но виролозите предупредуваат дека покрај симптомите кои го придружуваат коронавирусот како што се малаксаност, болки во зглобовите, болки во грлото, затнат нос, главоболка и дијареа, нов вид исто така се врати на губење на чувството за вкус и мирис што не беше присутно во омикронската варијанта.

Нов симптом кој досега не е забележан во ниту една од претходните варијанти е вртоглавица, бидејќи се работи за нова хибридна варијанта каде се вкрстиле соеви кои добиле нов додаток. Се анализираат изолирани случаи во Реџо Калабрија, но не е исклучена можноста да се прошири и во Италија, а летово треба да се внимава и покрај желбата да се опушти светот на плажите и ноќните забави.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа